Joyetech & Wismec MyEvic Custom Firmware

Joyetech ve Wismec elektronik sigara modellerine özel hazırlanmış Myevic Custom Firmware sayesinde cihazınıza bir çok yeni özellik ekleyebilirsiniz. Uzun süredir kullandığım ve zamanla bir çok güncelleme ile harika bir yazılım haline gelen Myevic yazılımını sizlere tanıtmak istiyorum. Myevic sayesinde normalde uygulaması mümkün olmayan bir çok şeyi yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse normal Preheat özelliğinin dışında yüzde hesaplaması ile çalışabilen bir Preheat veya Pil göstergesinin yanına ekstra voltajını veya kalan pilin değerini yüzde olarak ekleyebilme gibi kullanışlı özellikleri bulunuyor. Ana ekranın son satırına cihazın iç sıcaklığını gösterme gibi arayüz değişiklikleri de yapabilirsiniz. Aşağıda uyumlu cihazları ve diğer bütün özelliklerini ve nasıl aktif edilebileceğini bulabilirsiniz.

Joyetech & Wismec MyEvic Custom Firmware

 .  .  .  . 3D cube . Vaping menu

Uyumlu Cihazlar

Kurulum

Myevic kurulumu Joyetech ve Wismec cihazlarının güncelleme işlemi ile aynıdır. Gerekli dosyaları buradan sağ tarafta bulunan yeşil “Clone or download” butonuna basarak indirebilirsiniz. Myevic-master.zip dosyasını indirdikten sonra buradaki güncelleme kılavuzuna göre bin klasörünün içinde bulunan myevic.bin dosyasını göstererek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanım Kılavuzu

Ateşleme ve “+” tuşlarına aynı anda kısa süreliğine basılı tutarak ayarların yapıldığı menüye ulaşabilirsiniz ve yine aynı şekilde menüden çıkış yapabilirsiniz. Karşınıza yanda görmüş olduğunuz ekran gelecektir. Bu menü sayesinde cihazınızın bir çok ayarını kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Screen

Ekran ile alakalı değişiklikler burada yapılır.

Contrast – Ekran aydınlatmasını buradan değiştirilir.

Protection – Ekranın ne kadar süre sonra kapanacağı buradan değiştirilir. Normalde 30 saniye içerisinde ekran ışığı kapatılmaktadır ve bu özellik sayesinde istediğiniz süreyi kendiniz belirleyebilirsiniz.

Saver – Dört farklı ekran koruyucusundan bir tanesini seçebilir veya tamamen kapatabilirsiniz.

Logo – Ana ekranda logo gösterilmesini buradan değiştirebilirsiniz.

Invert – Ekranın arka plan aydınlatmasını beyaza çevirerek farklı bir ekran elde edebilirsiniz.

Miscs – Flappy Bird oyununa buradan ulaşabilirsiniz. Bunun dışında eGrip II ve eVic AIO cihazlarının ledinin rengini istediğiniz bir renk ile değiştirebilirsiniz. Eğer ekran koruyucu olarak 3D seçtiyseniz buradan farklı bir şekil seçebilirsiniz.

Coils

Coils menüsünde ise sıcaklık kontrolü için daha önce sabitlediğiniz rezistansları rahatlıkla sıfırlayabilir veya cihazı kapatmadan TCR değerlerini değiştirebilirsiniz.

 

Management sekmesinde istediğiniz rezistansın kilidini kaldırabilir veya hepsini aynı anda sıfırlayabilirsiniz.

Vaping

Preheat – Bu özellik hakkında burada ayrıntılı bir şekilde söz etmiştim. Bunun dışında belirli bir yüzde belirleyerekte Preheat özelliği daha etkili ve kolay kullanabilirsiniz. Normalde sadece istediğiniz Watt değeri belirlenebiliyorken belirli bir yüzde belirleyerek preheat uygulayabilirsiniz. Preheat sadece Power veya Smart modunda çalışmaktadır.

Modes – Bu sekmede kullanmadığınız ayarları kapatabilirsiniz. Mesela Nikel ısı kontrolünü hiç kullanmıyorsanız TempNI satırına gelerek “N” harfini seçerek bu özellik etkisizleştirilebilir.

Algo – Sıcaklık kontrolü için farklı algoritmalar belirleyebilirsiniz. Sadece ileri düzey kullanıcıların bu ayarları değiştirmesi gerektiğiniz düşünüyorum ve bu yüzden fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Merak edenler buradan ayrıntılarına bakabilirler.

Curve – Bu harika özellik sayesinde cihazınızın ateşlemeye başladıktan sonra her saniye uygulayacağı watt değerini belirleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse birinci saniyede %120 watt sağlayarak kısa süreliğine preheat sağlayabilir ve devamında her saniye %10 azaltarak buhar sıcaklığını dengeleyebilirsiniz.

Prot. – Cihazınızın en fazla kaç saniye ateşleme yapacağını buradan değiştirebilirsiniz.

Clock

EClock Menuğer Evic VTC Mini veya Cuboid gibi saat özelliği olmayan bir cihaza sahipseniz buradan saat özelliği ekleyebilirsiniz. Yeni nesil cihazlarda zaten saat özelliği bulunmaktadır.

Interface

Arayüz değişiklikleri bu sekmeden yapılır.

BatV% – Ana ekranda pil göstersenin yanına pil değerini Volt veya yüzde olarak göstermenizi sağlar.

1 Watt – Artı veya eksi tuşu ile watt ayarlarken normalde 0.1 watt değişiklik yapılabilirken bu ayar sayesinde bu değeri 1 watt olarak değiştirebilirsiniz.

1C5F – Sıcaklık kontrolünde ±5°C veya±10°F değişiklik yapabilirken bu ayar sayesinde ±1°C ve ±5°F olarak ayarlayabilirsiniz.

Wake<> – Artı veya eksi tuşuna basarak cihazı uyku modundan çıkarmaya yarar.

Font A/B – İki farklı yazı tipi arasında seçebilirsiniz.

Temp °C/°F – Bu sekme sayesinde artık 310 derece üstüne çıktığınız zaman fahrenhayta geçiş yapmayı kapatabilirsiniz.

PPwr – Sıcaklık kontrolü kullanırken normal şartlar altında ana ekranın en üst satırında kaç derece olduğu gösterilir ve bu ayar sayesinde derecenin yeri watt ile değiştirilebilir ve böylece daha kolay watt değişikliği yapabilirsiniz.

Clicks – Ateşleme tuşuna 2, 3 veya 4 kere basınca cihazınızın ne yapması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Normalde 3 kere basınca ayarları değiştirebiliyoruz ve buradan isterseniz 4 kere tıklama ile değiştirebilirsiniz veya saat özelliğini aktif edebilirsiniz.

Expert

Bu ekrandaki ayarları değiştirmenizi tavsiye etmiyorum. Eğer pil olarak Samsung 25R, 30Q, LG HG2, HE3 veya Sony VTC4, VTC5, VTC6 kullanıyorsanız bu ekranda BAT yazan satıra gelerek kullandığınız pil modelini seçerek cihazınızın kullandığınız pile göre daha uyumlu çalışmasını sağlayacaktır.

Profiller

Profile ScreenMyEvic yazılımı sayesinde yukarıda yazmış olduğum özellikler dışında beş farklı profil ekleyebilirsiniz. Her profilin ayarları kendine özel bir şekilde saklanılmaktadır. Bu profiller sayesinde arayüz değişikliklerini, coil rezistanslarını ve bir çok özelliği ayrı ayrı kaydedebilirsiniz. Profil menüsüne ulaşmak için ateşleme ve “+” tuşlarına menü belirene kadar basılı tutunuz.

Ayrıca cihazınızın ana ekranında Coil rezistansının altındaki satıra board sıcaklığı, pil voltajı gibi bilgiler ekleyebilirsiniz. 3 kere ateşleme tuşuna basarak ayarlama moduna geçince eksi tuşu ile en alt satıra geldikten sonra artı tuşuna basarak yukarıdaki özellikleri göstermesini sağlayabilirsiniz.

Uzun zamandır Evic VTC Mini modeli ile bu yazılımı kullanmaktayım ve şu ana kadar herhangi bir sorun ile karşılaşmadım ama eğer bir sorunuz olursa yorumlarda sorabilirsiniz. Bu işlemi uygulamak tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır.