Joyetech Firmware v5 (Preheat + Yeni Arayüz)

Joyetech markası bugün birçok cihazı için yazılımının 5. sürümünü yayınladı. Yeni gelen Joyetech Firmware v5 ile birlikte birçok kişinin beklediği Preheat özelliği ve yeni bir arayüz getirilmiş.

Öncelikle cihazınızı nasıl güncelleyeceğinizi bilmiyorsanız buradaki rehberimize bir göz atabilirsiniz. Bu yazı her ne kadar Evic VTC Mini ve Cuboid için yazılmış olsa da bütün Joyetech cihazları aynı şekilde güncellenmektedir.

Yeni güncelleme için gerekli dosyaları Joyetech’in buradaki sayfasından temin edebilirsiniz. Cihazınıza uygun olan güncelleme dosyasını indirdiğinize emin olunuz. Aksi halde cihazınız daha önce birçok kişinin başına geldiği gibi kullanılamaz hale gelebilir.

Preheat ne işe yarar?

Preheat sayesinde artık kullandığınız telin ısınma süresini kısaltabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Clapton tellerin çok geç ısındığını gözlemlemişsinizdir. Bu özellik sayesinde mesela 50 watt ile kullandığınız sarıma veya coile 2 saniyeye kadar 75 watt gibi daha yüksek bir güç vererek daha çabuk ısınmasını sağlayabilirsiniz.

0.1 saniyeden 2 saniyeye kadar cihazınızın desteklediği güce kadar ekstra bir güç ile ateşleme yapabilirsiniz.

Birçok kullanıcı telin istenilen sıcaklığa ulaşana kadar tankın içine üfleyerek bu süreci geçiştiriyordu ve artık bu özellik sayesinde bu işlemi yapmanıza eskisi kadar gerek kalmayacaktır.

Preheat özelliği nasıl aktif edilir?

joyetech-preheatPreheat özelliğini kullanabilmek için cihazınız açık konumdayken Power ve artı tuşlarına aynı anda basılı tutun. Eğer cihazınızın logo özelliği var ise karşınıza önce logonun aktif edildiği ekran gelecektir ve bu ekran karşınıza çıkınca tekrar artı tuşuna basarak Preheat ekranına gelebilirsiniz.

Preheat ekranına gelince ilk önce eksi tuşuna bir kere basarak watt değerini değiştirmeye başlayabilirsiniz. Daha sonra power tuşuna bir kere basarak bir alt satıra geçebilir ve kaç saniye ön ateşlemenin yapılması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Tekrar kapatmak için “Off” yazısını seçiniz.

Joyetech Firmware v5 hangi cihazlara yüklenebilir?

Yeni güncelleme ile Joyetech markası ülkemizde en çok kullanılan cihazlardan biri olan Evic VTC Mini‘yi yeni versiyonu çıktığı halde güncellemesi takdir edilir bir davranış olmuş ve aşağıdaki diğer cihazlar da yeni sürümü desteklemektedir.

eVic VTC Mini
CUBOID
CUBOID Mini
eGrip II
eVic VTwo
eVic VTwo Mini
eVic AIO

Cuboid modeli için ise yine daha önceki güncellemelerde olduğu gibi iki farklı sürüm bulunmaktadır. Cihazını 150 watt ile kullananlar 5.04 versiyonunu, 200 watta yükseltmek isteyenler ise 5.14  versiyonunu yüklemeleri gerekmektedir.

Yeni Arayüz

eVic-VTwo-Mini-firmware-V5.04

Joyetech Firmware v5.04 ile birlikte tekrar arayüzü değiştirmeye karar vermiş. Şahsen bu zamana kadar yapılan en kötü arayüz olduğunu düşünüyorum ve malesef benim gibi Preheat özelliğini kullanmak isteyenler bu arayüze alışmak zorunda kalacak. Özellikle Ohm, Volt veya Amper gibi değerlerin okunabilirliği kötüleşmiş diyebilirim.

Eski Arayüz

eskiarayuzJoyetech yeni arayüz konusunda birçok şikayet almış olmalı ki 8 Eylül tarihinde eski arayüzü kullanmak isteyenler için eski sürümlere Preheat özelliğini getirdi. Eğer sizde benim gibi eski arayüzü tercih ediyorsanız yazılım güncelleme sayfasında cihazınızın modeline göre v3.04 veya v4.04 versiyonları sayesinde eski arayüz ile preheat özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Son olarak Wismec ve Eleaf kullanıcıları için ise yakın zamanda ayrı bir güncelleme geleceğini düşünüyorum. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Eleaf iStick Pico, Eleaf iStick Pico Mega ve iStick TC100W için 1.02 güncellemesi gelmişti. Gerekli dosyayı buradan indirebilir ve buradaki güncelleme rehberine göre güncelleyebilirsiniz.

Eğer güncelleme veya yeni sürüm hakkında sorularınız var ise yorumlarda rahatlıkla sorabilirsiniz.