Pil Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektronik sigara kabaca iki parçadan oluşmaktadır. Bunlardan biri tank iken diğeri mod dediğimiz pili taşıyan ve tanka gerekli gücü veren kısımdır. Peki tank seçiminde çok dikkatli davranırken neden pil konusuna aynı önemi vermiyoruz?

Yanlış bir tank seçiminde başımıza gelebilecek en kötü şey beklentilerimizin altında performans vermesi olur. Peki ya yanlış pil seçiminde neler olur? Pil konusunda yapılan yanlış seçimler cihazınıza ve en önemlisi size büyük zararlar verebilir ve bu yüzden bir elektronik sigara kullanmaya başlamadan önce hangi pilleri kullanacağınıza karar vermeniz çok büyük bir önem taşımaktadır.

Yazı biraz uzun süreceği için konuya tam giriş yapmadan önce bir uyarıda bulunmak istiyorum. Asla ve asla laptop veya powerbank bataryalarını çıkararak elektronik sigaralarınızda kullanmayınız. Nedenini öğrenmek istiyorsanız yazının devamını okumanızı tavsiye ederim.

Elektronik sigara için pil seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Henüz pilin kapasitesine karar vermeden önce hangi marka pili alacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Şu an için önerilebilecek sadece 3 tane marka bulunmaktadır. Samsung, LG ve Sony markalarından başka marka pil almamanızı tavsiye ediyorum. Özellikle Efest, Ultrafire vb. markalardan mümkün olduğunca uzak durmanız gerekiyor. Zaten içinde “fire” kelimesi geçen bir pil markasından nasıl bir beklentimiz olabilir? Bu sözünü ettiğim markalar aslında pil üretimi yapmıyorlar sadece başka markaların pillerini alıp kendi etiketlerini yapıştırarak çok yanlış bilgilerle piyasaya sürüyorlar. Etiketin üzerinde yazan bilgiler kesinlikle gerçekle örtüşmüyor.

Almamız gereken markaları öğrendikten sonra dikkat etmemiz gereken diğer bir şey ise bu markaların hangi pillerini almamız gerektiğidir. Her Samsung veya LG pil elektronik sigara kullanımına uygun değildir. Her pilin kendine has özellikleri bulunmaktadır.

Pil seçerken en önemli unsur bir pilin sağlayabildiği anlık akımdır (A). Günümüz cihazları ve kullanım şartları göz önüne alındığında bu değerin en az 20 Amper olması gerekmektedir.

Bu yazımda bu değerlerin nasıl hesaplandığına girerek yeni başlayanların kafasını karıştırmak istemiyorum. Şu an için bilmeniz gereken her pilin elektronik sigara için uygun olmadığıdır ve yanlış yapılan seçimler kötü sonuçlar doğurabilir.

Laptop vb. cihazlardan sökülen pillerin ortalama anlık sağlayabildiği akım gücü 5 amperdir ve daha 20 watta çıkmadan pilin sınırlarını zorlamış olursunuz. Eğer bir pile sağlayabildiği anlık akımdan çok yüklenirsek pil aşırı ısınmaya başlayacaktır ve gaz salımı gerçekleşecektir. Bu salım sırasında patlamalar dahi olabilir.

Samsung, LG ve Sony markalarının hangi pilleri elektronik sigara için uygundur?

Daha önce buradaki yazımda kısa bir şekil değinmiştim ama tekrar bir listesini yapmakta fayda var.

20 amperlik anlık akıma kadar uygun piller

 • Samsung 25R – 2500mAh – Artık standart haline gelmiş ve referans pil olarak görülmektedir.
 • Samsung 30Q – 3000mAh – 15A olarak satışa çıkmış fakat testler sonucunda 20 ampere kadar sorunsuz çalıştığı görülmüştür.
 • Sony VTC5 – 2600mAh – 20 ampere kadar çok başarılı ama piyasada gerçeğini bulmak bir o kadar zor
 • LG HE2 – 2500mAh – Başarılı bir 20A pil
 • LG HE4 – 2500mAh – bir başka VTC5 diyebiliriz
 • LG HG2 – 3000mAh – Hem 20A hem de yüksek kapasiteye sahip bir model

20 – 30 amper arası akım sağlayabilen piller

 • Sony VTC4 – 2100 mAh – 30 ampere kadar olan piller arasında standart haline gelmiş bir pil fakat VTC5 gibi gerçeğini bulmak zor
 • LG HB6 – 1500mAh – Düşük kapasiteye sahip ama tam bir performans pili
 • LG HB2 – 1500mAh – LG HB6 modelinin bir tık altı diyebiliriz

30 – 35 amper arası için yine LG HB6 ve HB2 modellerini kullanabilirsiniz.

Pilleri nereden satın alacağınızı merak ediyorsanız buradaki yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu liste Mooch tarafından oluşturulmuş olup, bütün piller kendisi tarafından tek tek test edilmiştir. Bunların dışında onlarca pil testi yapan Mooch bu listeyi oluştururken bir çok etkeni göz önünde bulundurarak sadece en iyi gördüklerini listelemiştir. Eğer yeni piller çıkaca olursa listeye zamanla tarafımdan eklenecektir.

Listeden de farkedeceğiniz üzere yüksek kapasiteye (mAh) sahip olup 20A üzerine çıkabilen bir pil henüz piyasada yok. Bu yüzden Efest gibi markalar 4000mAh veya 50A pil sattıklarını iddia ettikleri için tercih edilmemelidirler. Pil kapasitesi ve anlık sağlanabilen akım gördüğünüz üzere ters orantılı. Performans arttıkça kapasite düşer.

Bu listenin dışına çıkmamaya büyük bir özen gösterin hatta çıkmayın ve bir pil alırken kesinlikle araştırmadan almayın eğer sorularınız varsa bu başlık altında istediğinizi sorabilirsiniz.

Yüksek kapasiteli (mAh) pillerin şarj süreleri daha uzundur. Şahsen LG HG2 pilini tercih ediyorum.

Hangi pilleri almamız gerektiğinide öğrendiğimize göre artık pilleri nasıl kullanmalıyız, nasıl taşımalıyız veya nasıl şarj etmeliyiz sorularını cevaplayalım.

Pilleri cihazın içinde şarj edebilir miyim?

Her ne kadar firmalar pillerin cihazın içinde şarj edilebildiğini söylese de Mooch gibi uzmanlar bundan sakınmamız gerektiğini söylüyorlar, özellikle birden fazla pile sahip cihazlarda piller kesinlikle cihazın içinde şarj edilmemelidirler. Eğer piller cihazın içinde düzgün şarj edilmez ise sonuçları korkunç olabilir. Bir şarj cihazı beraberinde onlarca güvenlik önlemi alıyor veya en basiti pil dolduğu zaman şarj etmeyi kesiyor. Cihazın içinde şarj ederken yaşanan en büyük sorunlardan birisi pilin aşırı şarja maruz kalması ve yapısının bozulmasıdır.

Bir şarj aleti ve yedek pil almanız sizin için hem güvenli olacaktır hem de bir pil şarj olurken diğerini kullanma imkanı sağlayacaktır.

Özellikle facebook gruplarında paylaşılan videolarda veya fotoğraflarda cihazlarını şarj sırasında kullananları görüyorum. Eğer cihazınız dahili bir pile sahip değilse yada dahili pile sahip olup üretici firma tarafından kitapçığında bunu açıkça belirtmediyse bu işlemden uzak durun lütfen. 

Hangi şarj aletlerini kullanmalıyız?

Malesef pil konusunda olduğu gibi şarj aleti seçiminde de dikkatli olmamız gerekiyor. Çok fazla ayrıntıya girmeden güvenilir, test edilmiş şarj cihazlarından bir kaçını fiyatları ile listeleyeceğim.

 1. XTAR VC4 – 27$
 2. OPUS BT-C3100 – 44$
 3. LiitoKala lii-500 – 29.69$
 4. Nitecore i4 22$  veya ekranlı versiyonu olan Nitecore D4 30$
 5. Nitecore i2 15$ veya ekranlı versiyonu olan Nitecore D2 20$

Şarj aletlerini nereden satın alacağınızı merak ediyorsanız buradaki yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Pilleri nasıl taşımalıyız?

Bu yazıda sözünü ettiğimiz piller tamamen korumasız ve en ufak hatada zarar görebilecek pillerdir ve bu yüzden piller asla kutusuz veya korumasız çanta, cep gibi yerlerde taşınmamalıdır. Sosyal ağlarda cebinde cihazı patlayan insanları eminim hepiniz görmüşsünüzdür. Bunun en büyük sebebi pilin korumasız bir şekilde cepte taşınmasından kaynaklanmaktadır. Pilleri kutusunda taşısanız dahi bozuk para, anahtar gibi metal cisimlerin olduğu yerlerde taşımamaya özen gösteriniz.

Tek pil taşıma kılıfı – 1$
Plastik iki adet pil taşıma kutusu burada yaklaşık 1 dolar veya 4 adet pil taşıma kutusu ise sadece 1.5$

En pahalısı 1.5$ olan bir malzeme için lütfen kendinizi ve etrafınızdaki riske atmayın.

Pilin dış koruması zarar görmüş kullanmamda bir sakınca var mı?

Kılıfı zarar görmüş pilEğer pilin etrafını saran renkli kılıf zarar görmüş ise bu kılıf bir an önce değiştirilmelidir. Bu tür pillerdeki tek koruma etrafına sarılı olan kılıftır. Aşağıdaki adresten 50 adet koruma kılıfını çok uygun fiyata sipariş verebilirsiniz. Yakın zamanda bu kılıfın nasıl değiştirileceği hakkında ayrı bir yazı da yazacağım. Ama Youtube’da “how to rewrap a battery” diye aratarak bir çok video bulabilirsiniz.

İki veya üç pilli sahip cihaz kullanıyorum, dikkat edilmesi gereken şeyler nedir?

Tek pil ile çalışan cihazlarda dikkat etmemiz gerekenler yukarıda yazılanlar gibidir fakat birden fazla pil taşıyan modlarda dikkat edilmesi gereken başka bir unsur daha bulunmaktadır.

Joyetech CuboidWISMEC Reuleaux RX200 veya XCube II gibi cihazları kullananların bu ayrıntıya dikkat etmeleri gerekmektedir.

İki ve üç pilli bir cihaz kullanmadan önce pillerin aynı markaya, özelliklere ve kapasiteye sahip olduğundan emin olunuz. Piller aynı tarihte beraber alınmış ve hep beraber kullanılmış olması gerekiyor. Bu duruma ingilizce “Married Batteries” denmektedir. Bu pilleri canınız istediğinde tek pilli cihazınıza takarak kullanmayınız. İki veya duruma göre üç pilde hep aynı şekilde beraber kullanılmalıdır ve beraber şarj edilmelidirler. Bunu yapmamızdaki amaç ise pillerin tamamen aynı kapasitede ve aynı yaşta olmalarını sağlamaktır. Eğer birbirinden farklı iki pil takarsak ve bir pil diğerinden güçsüz veya daha erken biterse sonuçları çok kötü olacaktır. Birden fazla pile sahip cihazlar (pillerin seri halinde bağlı olduğu) iki pile aynı şekilde yüklenmektedir ve bu sebepten dolayı iki pilde tamamen aynı olmalıdırlar.

Şimdilik aklıma gelen önemli bilgiler bu kadar, eğer unuttuğum veya atladığım bir kısım varsa lütfen yorumlarda bildirmeyi unutmayın. Zamanla eksiklikler varsa başlığı güncelleyeceğim. Ayrıca bir başka yazımda paralel ile seri bağlanmış piller arasındaki farkları ve nasıl çalıştıkları hakkında bilgiler vereceğim. Eğer sorularınız varsa yorum kısmında sorabilirsiniz.

 

 • Alper

  Merhaba dostum.
  Aktardığın bilgiler fazlasıyla faydalı.
  Ancak sitede ki tek eksikler pamuk ve tel konuları 🙂
  Bunlara da değinerek bilgilendirisen eksiksiz bir ansiklopedi gibi olacak.
  Emek vererek bizleri aydınlattığın için teşekkürler.

  • Güzel mesajınız için teşekkür ederim. En yakın zamanda bu konulara değineceğim.

 • Levent Özgün

  hocam merhabalar.. faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.Benim merak ettiğim yazın deniz kenarında elektronik sigaramızı nasıl korumamızı tavsiye edersiniz.Malum tatil sezonu yakında açılacak.Beni korkutan cihazımızı ve pillerimizi aşırı sıcaktan nasıl muhafaza edebiliriz..

  • Merhabalar
   Güneş ışığı altında uzun süre bırakmadığınız veya kullanmadığınız sürece sorun olacağını düşünmüyorum. Günümüz cihazları (Cuboid, VTC Mini) devamlı cihazların iç sıcaklıklarını ölçmektedir ve cihaz çok ısındığı zaman kendini kapatmaktadır. Ayrıca piller aşırı yüklenme sonucu ısındığı için dışarıya çıkarken daha düşük watt ihtiyacı duyan pili zorlamayan coiller veya sarımlar kullanabilirsiniz. En önemlisi cihazlarınızı asla arabanın içinde güneş görecek şekilde bırakmayın malum arabanın içindeki sıcaklık dışarıya göre çok daha fazla olabiliyor.

   • Levent Özgün

    ilginize teşekkür ederim…

 • daylan47

  hocam merhaba;
  Pil olarak VTC4 mü? vtc5 mi? daha iyi biyomedikal mezunu olduğum için pil özelliklerine baktığımda VTC5 2600mah olduğundan daha mantıklı geliyor sizin öneriniz nedir.

  • VTC4 performans bakımından daha iyi bir pil fakat tek pil başına 60-65 watt üzerine (mech mod kullanmadığınızı varsayıyorum) çıkmayacaksanız daha yüksek kapasiteli olanlara yönelebilirsiniz. VTC5 çok başarılı bir pil fakat yazıda da belirtiğim üzere gerçeğini bulmak biraz zor. Hatta üretimi uzun süre önce durdurulduğu söyleniyor. Bu yüzden Samsung 25R veya 30Q tercih etmenizi tavsiye ederim.

 • fatih

  Yabancı sitelerden sipariş verme konusunda hiç tecrübem yok ne olur biri bu konuda bana yardımcı olabilirmi DNA 200 almak İstiyorum onunla beraber otomizer başlığı ve geri kalan malzemeLer lakin coil sarma olayına girmek istemiyorum hazır coil alıcam bu konudada bana

 • Anıl Alper Öner

  Wismec reaux 200s aldim ve pillerim lg hg2 yanlışlik var gibi yardim edermisiniz Akım ları 20A ve cihazın sayfasinda bu yaziyor. “Cell type: High -rate cell 18650 ( discharging current should be above 25 ) ” “” “

  • Merhaba, herhangi bir sorun yok üreticiler sadece daha güvenli olan pilleri öneriyorlar ama LG HG2 eğer sürekli 200+ watt ile kullanmayacaksanız fazlasıyla yeterli. En önemlisi pilleri harici bir şarj aleti ile şarj etmeniz.

 • Her ne kadar 3 pil ile kullansanız da 1500mah çok düşük bir değer. Eğer LG HG2 veya Samsung 30q gibi 3000mah pil alırsanız, cihazınızın pil ömrü yakşalık 2.5 katına çıkacaktır.

 • emre pekdemir

  merhabalar istick pico mole 3 kullanıyorum içinde samsung ICR18650-26J pil mevcut sizce uygunmudur veya önerebilceğiniz pil varmı şarj dolumunu cihazdan yapıyorum saygılarımlar

 • Mert GÖNÜL

  Merhabalar iStick Pico kullanıyorum LG HG2 pil almayı düşünüyorum önerdiğiniz siteden ürünler ortalama kaç gün de gelmektedir.

 • Ekin

  Merhaba vtwo mini alıcam hangi pili oneriyosun ve sarj aletine para veremem su anda iphone sarjı ile sarj etsem nolur

 • emre pekdemir

  merhabalar istick pico melo 3 kullanıyorum içinde samsung ICR18650-26J pil mevcut sizce uygunmudur veya önerebilceğiniz pil varmı şarj dolumunu cihazdan yapıyorum saygılarımlar

  • Merhaba, Samsung 26J elektronik sigara kullanımı için tavsiye edilmemektedir. Yukarıdaki listeye tekrar göz atmanızı tavsiye ederim. Eğer kullanmaya devam edecekseniz 20 watt üzerine çıkmayınız.

 • Ymn

  Merhaba i stick pico kulaniyorum fakat pilim Lg eamf 21865 sorun olurmu ?

 • Bayram Şahan

  merhaba joyetech evic aio için hangi pil uygundur hocam sony vtc6 veya awt ımr18650 olurmu acaba ?

 • Ali Sipahi

  https://uploads.disquscdn.com/images/59f8ef577cdb3df680a7025d91ef2323ebb1402ce41ca5620dec9adab54784a9.png
  bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim kullandigim mod pico icindeki pil IMR 18650 3.7V 3500mAh bu alttaki pili siparis verdim makinamda bu pili kullanabilirmiyim herhangi bir sakincasi olabilirmi patlamak gibi yardimci olursaniz sevinirim saygilarimla

 • Yakup Güzel

  Sa. Elimde bu ürün var hangi pili kullanayım en kalitelisi hangisi? Nerden alablirim? parası önemli değil eyw.

 • Hüso

  Hocam vtc 5 kullanıyorum fakat yüksek wattlara çıkamıyorum A değerinden dolayı. 30A olarak mah değeri iyi ve kaliteli bir pil öneriniz varmıdır. IMR olması da tercihimdir. LG HB6 düşünüyorum.

 • Gül cemal

  Merhaba ben joyotech evic aio kullanıyorum
  Icinde Samsung ICR 18650 -22 P M
  yazan mavi bir pil kullanıyorum alirken verdiler ve ben bunu cihaz içinde sarj ediyorum yardımcı olursanız sevinirim

 • Bora

  Merhabalar istick pico kullaniyorum. Pilim sony vtc4. Surekli sarj etsem sorun degil sadece cebimde alev almasin yeter. Sizce nasil uygun mudur ?

 • emir

  merhaba öncelikle çok ayrıntılı çok güzel bir site olmuş çok teşekkürler. cuboid mini aldım. sanırım bu cihada dahili pil kullanıldığı için harici şarj aleti kullanmak gerekmiyor. ama yine de emin olmak istedim. kutunun içinden bir adet usb kablosu çıktı. eğer harici bir şekilde şarj etmem gerekmiyorsa, bu kabloyu bilgsayara (ya da herhangi bir usb slotuna) takıp mı şarj etmeliyim yoksa bende zaten var olan output: 5.3V 2.0A cep telefonu şarj kafasına takıp herhangi bir prizde şarj edebilir miyim? bir de araç çakmak çıkışından şarj etmemin bir sakıncası olur mu? sigaramın şarjı bitti ve sizin yazılarınızı okuduktan sonra yanlış bir şey yapmak istemediğimden sormadan şarj etmek istemedim. vakit ayırıp cevap verirseniz çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürler.

 • Ali şahin

  Merhaba. İstick pico kullanıyorum vtc5 alsam kaç watt lara kadar kullanabilirim vtc5 i tavsiye eder misiniz veya vtc6

  • Merhaba, eğer bulabiliyorsanız VTC6 tavsiye ederim. Pico ile 65-70 watt gibi değerlerde sorunsuz kullanabilirsiniz ama piliniz bu yüksek değerlerde çabuk bitecektir.

 • Ekin

  Smok g-priv kullanıyorum içinde vtc5 pil var satın aldığım yerden pil şarj aleti hediye ettiler ilk defa kullandım bütün gece şarjda durdu piller sabah alete taktım ve high input uyarısı veriyor ne yapılmalı ve alete ne oldu? Şimdiden teşekkürler

 • Saygın

  Eleaf Aster alıcam 75W hangi pili önerirsiniz.

 • Ali

  Merhaba, wismec rx 2/3 kullanmaktayım. Çoğunlukla 2 pille çalıştırıyorum cihazı ve 3. pili fazla kullanmıyorum. Cihazımı 3 pilli bir şekilde kullanmak istediğimde, 3. pille diğer piller arasındaki farktan dolayı kötü sonuçlar olabilir mi? Saygılar.

 • Sedat İlkbahar

  merhaba. istick pico cihazımı sony vtc5 pil ile kullanıyorum. Powerbank ile şarj tavsiye edermisiniz. Ve nasıl özelliklere sahip bir powerbank kullanmalıyım.

 • Muhammed Çakmak

  Merhaba samsung sony ve lg dışında pil almayın dediniz ama panasonic ncr18650b modeli 3400 mah sizce uygunmudur ben panasonic markasını kaliteli biliyorum sizde aynı fikirdemisiniz smok alien cihazıma takmak istiyom

 • Vongola

  merhabalar ilk defa elektronik alıcam acaba pillerin kendi şarj aleti mi oluyor yoksa makineyi şarj ederken mi oluyor? bu arada smok alien 220 w almayı düşünüyorum sony vtc5 uyumlu mudur? likit önerebilir misiniz? şimdiden teşekkürler :3

 • sinan akar

  ben lg hg 2 almayı düşünüyorum da vtc 5 kullanıyordum 25 w da 5 saate pil bitiyor orjinal pil ama tam verim alamıyorum o yüzden bu pili tercih ediyorum kullandığım cihaz eleaf istick pico fakat kitapçıkta 25 A üzeri kullanmayı öneriyor hg2 de 20 A bir sıkıntı olur mu