Sıcaklık Kontrolü Nedir? Ne işe yarar?

Geçtiğimiz sene elektronik sigara dünyası için bir dönüm noktası oldu diyebiliriz ve bunun bizim için en büyük getirilerinden biri hiç kuşkusuz sıcaklık kontrolüdür.

Bu yazımızda elektronik sigarada sıcaklık kontrolü nedir, nasıl çalışır ve nasıl kullanılmalı sorularına cevap vereceğiz.

Sıcaklık kontrolü nedir?

İlk defa Evolv DNA40 çipi ile karşımıza çıkan sıcaklık kontrolü ingilizce Temperature Control (TC) anlamına gelmektedir. Günümüzde çıkan yeni cihazların isimlerinde dikkat ederseniz, çoğu zaman TC kısaltması kullanılmaktadır.
Bu özellik sayesinde artık belirli teller için (Nikel, Titanyum, Paslanmaz Çelik vb.) telin hangi sıcaklığa kadar çıkabileceğini ayarlayabilmek mümkün. Şu an için 100 derece ile 310 derece arasında damak tadınıza göre seçim yapabiliyoruz.

Sıcaklık kontrolünün faydaları neler?

Bu özellik sadece istediğimiz sıcaklığı ayarlamakla kalmıyor ve Dry Hit dediğimiz elektronik sigara içenlerin korkulu rüyasını tarihe karıştırıyor. Eğer tankımızda yeterince likit bulunmuyor ve pamuk kuruduysa pamuğu yakmamızı ve yanmış pamuk dumanını içimize çekmemize engel oluyor.
Aynı zamanda stabil ve tutarlı bir içim keyfi yaşamamızı sağlıyor. Normalde cihazımızın düğmesine bastığımız andan itibaren bırakana kadar buharın ve telin sıcaklığı devamlı artmaktadır. TC kullanırken ise her zaman aynı sıcaklıkta aynı oranda bir içim sağlanabiliyor. Damak tadımıza göre istediğimiz zaman sıcaklığı ayarlabiliyoruz.

Sıcaklık kontrolü nasıl çalışır?

Sıcaklık kontrolü tellerin ısındıkça değişen rezistansını ölçerek çalışmaktadır. Her telin farklı bir ısı katsayısı bulunmaktadır ve bu katsayılar sayesinde telin ne kadar ısındığını anlaşılmaktadır.
Bu sebepten dolayı her tel TC için uygun değildir, çünkü katsayıları çok düşük olan tellerdeki (Kanthal, NiChrome vb.) değişikliği hesaplamak 510 bağlantısına sahip cihazlarda malesef henüz mümkün değildir.

Örnek vermek gerekirse;
Ni200 (Nikel) telinin katsayısı 600’dür (0.00600). Bu katsayı sayesinde her 100 derece artışta telin rezistansı %60 değiştiği hesaplanır ve buna göre sıcaklık tespit edilerek ayarlanır.

Titanyum telinin katsayısı 350’dir (0.00350) ve her 100 derece artışında telin rezistansı %35 değişmektedir.

Bir telin ısı katsayısı ne kadar yüksekse sıcaklığı ölçmek o kadar kolaydır.

Bu yüzden TC modunda elektronik sigara kullanırken ekrandaki ohm değeri sürekli olarak değişmektedir ve olması gerekende budur.

Sıcaklık kontrolü nasıl kullanılmalı?

Sıcaklık kontrolünde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur cihazın kullanılan tele uygun olan ayarda kullanılmasıdır. Nikel tel Nikel, Titanyum tel Titanyum ve SS (Paslanmaz çelik) kendi ayarında kullanılmalıdır.
Bu ayarlar genellikle Temp Ni, Temp Ti veya Temp SS olarak kısaltılmıştır.
Bir diğer önemli unsur ise rezistans kilidi dediğimiz, coilin oda sıcaklığında sahip olduğu rezistansı cihaza tanıtmaktır. Bu değeri referans olarak alan cihaz, telin değişen rezistansından sıcaklığı ölçebilmektedir. Eğer ohm değeri ilk kullanımda sabitlenmez yani kilitlenmez ise sıcaklık kontrolü beklendiği gibi çalışmayacaktır.

Özellikle Nikel ve Titanyum gibi teller yanlış ayarlarda kullanılırsa sağlık açısından çok zararlıdır. Bu yüzden sadece paslanmaz çelik kullanmanızı öneriyorum. Paslanmaz çelik hem TC ile hem de Power modunda (sadece Watt ayarının yapıldığı ayarda) kullanılabilir.

Elektronik sigaram “Protection” uyarısı veriyor ne yapmalıyım?

Eğer cihazınız bu uyarıyı veriyorsa içiniz rahat olsun, cihazınız olması gerektiği gibi çalışıyor demektir. Protection uyarısı ekranda ayarladığınız sıcaklık değerine ulaşıldığı zaman o değeri koruyabilmek için coile verilen gücü ayarlamaktadır ve bu sayede istenilen sıcaklığı korumaktadır. Yine de korumanın devreye girme süresini uzatmak istiyorsanız watt değerini düşürebilirsiniz.

Neden cihazım sürekli Watt veya Power moduna dönüyor?

Özellikle yeni başlayanların sürekli karşılaştığı bu durum genellikle Power veya Wattage ayarında kullanılması gereken Kanthal (FeCrAl) veya NiChrome tellere sahip coiller veya sarımlar kullanılırken gerçekleşmektedir. Yukarıda yazıldığı üzere elektronik sigaralar sıcaklık kontrolünü ısınan telin değişen rezistansı ile hesaplamaktadır ve Nikel, Titanyum veya Paslanmaz Çelik (SS) dışında kullanınan tellerin ısınınca rezistansı bu tellere göre neredeyse hiç değişmediği için sıcaklık kontrolü yapılamıyor ve sonuç olarak cihazınız rezistansın değişmediğini farkettiği zaman otomatik olarak Watt ayarına dönüş yapmaktadır. Her zaman yeni bir coil kullandığınız zaman üzerinde yazanlara dikkat ediniz, eğer üzerinde Ni, Ti veya SS gibi kısaltmalar bulunuyorsa bu coillere uygun ayarda kullanınız. Eğer üzerinde sadece ohm değeri yazıyorsa büyük ihtimalle sıcaklık kontrolü için yapılmamıştır ve Watt modunda kullanılır. SS yani paslanmaz çelik ile üretilmiş coiller hem sıcaklık kontrolü hem de normal watt ayarında kullanılabilir.

 

 • test

 • 1213

 • daylan47

  Merhaba ;

  Tel olarak ne önerirsiniz (mm, marka,Vs.)

  • Merhabalar
   Marka olarak UD markasını gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Tel kalınlığı konusuna gelince hangi rezistansı istediğiniz veya dual mi single sarım mı kullanmak istiyorsunuz daha ayrıntılı bir şekilde bilgi verirseniz yardımcı olabilirim.

   • daylan47

    Mod olarak joyetech 150w atomizer olarakta crius tercih ettim daha onceden kalem tipi basit bi elektronik sigara kullanmistim su anda profesyonel bir set olusturmaya calisiyorum

    • Kanthal A1 26/28awg veya SS316L 26/28awg ile iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

     • daylan47

      çok teşekkür ederim.

 • Gürkan Demir

  TCR Referans degeri olarak kullanılabilecek tel değerleri.

  Ni200: 0.00600
  Ti01: 0.00350
  SS316L: 0.00092
  SS316: 0.000915
  SS317L: 0.00088
  SS317: 0.000875
  SS304: 0.00105
  SS430: 0.00138
  SS410: 0.00155
  NiFe30: 0.00320
  Tungsten: 0.00450
  Platinum: 0.00392
  Nichrome: 0.00040
  Gold: 0.00340
  Iron: 0.00500

  • Katkınız için teşekkür ederim. Ayrı bir konuda buna değinecektik ama bir türlü fırsat bulamadık malesef. Bende bir ekleme yapayım, Joyetech/Eleaf/Wismec kullanıcıları ise sadece 3 haneyi dikkate almaları gerekiyor.

 • Resul Aka

  Merhaba,

  Joyetech Egrip II kullanıyorum. SS316 0,54 Coil vardı. ilk bir ara sorunsuz şekilde kullandım. şimdi ise 6 adet coil değiştirmeme rağmen yanık kokusu ve yanık tadı geliyor ve likit sıcak şekilde patlayım ağzıma geliyor. Sizce ayarlardamı bir sıkıntı var. 1,5 ohm powerda kullanıyordum. bir sıkıntı yoktu. Ayarlar aşağıda yardımcı olursanım coil almam gerekli tşkler.

  TEMP SS316

  260 C
  PWR14,5
  Coil 0.54 kilitli

  • elif aslan

   Aynı sorun bende var bir çözüm buldunuz mu???

 • Taha

  Modlar arasında nasıl geçiş yapılabilir? Sıcaklık ayarı W gibi.. Türkçe kullanım kılavuzu olmaması çok kötü. Hangi düğmeye kaç kere ne kadar basarsak ne olur gibi ayrıntılı bilgiler olsa…

  • Eğer Joyetech marka bir cihaz kullanıyorsanız Evic VTC Mini kullanım kılavuzuna, Eleaf kullanıyorsanız iStick Pico kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz veya kullandığınız markayı söylerseniz yardımcı olmaya çalışabilirim.

 • Hergün1video

  Merhaba, neredeyse bütün yazılarınızı okudum. SS yani paslanmaz çelik tel öneriyorsunuz. Elektronik sigaraya başlamayı düşünüyorum. Zarar olarak diğerlerinden daha az ve en azından 3 4 ay kullanabileceğim bir cihaz kiti önerebilir misiniz ?

 • elif aslan

  👍👍

 • Erkan Bayatlı

  Kanthal telleri hangi W ve sıcaklıklarda kullanmamız gerekiyor tam bir bilgi bulamadım sitelerde

  • Kanthal sıcaklık kontrolünde kullanılamıyor ve Watt için kesin bir değer yok en düşükten başlayarak yavaş yavaş yükselterek damak tadınıza uygun bir değerde kullanabilirsiniz.

 • Ali Metiner

  Merhaba target pro kit cihazima eleaf ss 316 0.18 ohm luk coil taktim.ss modunda c kac olmali sizce..ciger cekimi icin..tesekurler…

  • Isı değeri için herhangi bir şart bulunmamaktadır. Damak tadınıza göre istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

 • Hüseyin Arıkan

  selamlar ben move grand tc 80w kullanıyorum yeni başladım 02 ohm coilim vardı.. artık yok yeni bir coil almak istiyorum ama benim kullandığım coil yandığı zaman atılması gerekiyor. tel ile sarım yapılıyormuş nasıl yapabilirim onu benim kullandığım atomizere uygun değil sanırım ama öyle yapmam için ne lazım hangi atomizeri almam lazım hangisi uyar bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 • Osmanlılar clash royal

  Merhaba cihazı pico 3 mini serpent mini 22mm ile kullanıyorum sun üzerinde clapton ×32ga hazır telden alıp kendi sardigit ve 0.83 hom veren bir tel var ben bu şekilde cihazı hangi ayarları ile kullanmam lazım acaba bilgi verirmisiniz ben suan woltage modunda 4.56v 25w kullanıyorum TCR modunda kullanmak istesem hangi ayarda kullanmam lazım lutfen yardimci olun teli kendim curo coil le satıyorum hazır aldigim teli bozup sarılı kutuda alıyorum ters olduğu için Bozuyorum nasıl kullanıyor ustalar bir yardimci olun lütfen. Teşekkürler bol Buharlı günler.

  • Osmanlılar clash royal

   Bana bir cevap yokmu.

  • Merhaba
   TCR modunda kullanabilmeniz için TCR için uygun tellerden kullanmanız gerekmektedir. Mesela SS316L paslanmaz çelik için normalde bir çok cihazda hazır bir ayar bulunmuyor ve bunu TCR ile 0092 olarak ayarlayarak bu tel için sıcaklık kontrolü kullanabiliyorsunuz. Sanırım sizin kullandığınız Clapton tel Kanthal veya NiChrome ile yapılmış ve Wattage modunda yani sıcaklık kontrolü dışında kullanılır.

 • serkan

  Merhaba
  Smok nano 80 w cihazı bir türlü ayarlayamadım 40.1 w çalışıyor pil 18650 samsung 4 saatte dibe vurdu 30 nefes çekmişimdir normalmi bitmesi ben hatamı yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekürler