Şubat ayında neler oldu?

Uzun zamandır indirimler dışında pek faydalı yazılar yazamadığım için geçtiğimiz şubat ayı için kısa bir özet çıkarmaya karar verdim ama beklediğimden biraz uzun oldu, umarım beğenirsiniz. Eğer bu tür ay sonu özetleri hoşunuza giderse devamını getirmeyi planlıyorum. Bu yazı altında çıkan yeni cihazlar, tanklar veya güncellemeler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Eğer eklemek istediğiniz veya gördüğünüz bir yanlış varsa lütfen yorum yazmaktan çekinmeyin.

Gemini RTA

gemini-rtaVaporesso firması ay başında yeni bir RTA tanıtmıştı ve piyasadaki en iyi tankların özelliklerini bir araya getirerek ve üstüne yeni bir kaç özellik ekleyerek henüz çıkmadan gönülleri fethetmişti. Son günlerde ise yavaş yavaş ön sipariş verenlerin ellerine ulaşan tank bekleneni karşılamış gibi gözüküyor. Aslında Griffin‘e göre çok fazla farkı olmayan Gemini tanka buharı soğutabilmek adına üst kısımdan coillere ulaşan bir hava kanalı eklenmiş. Takip ettiğim kadarıyla bu yeni özellik bazı kişilerin çoktan vazgeçilmez özelliği olmuş. Daha önce benzer yaklaşımları Drip Tip üzerine yapılan hava kanalları ile görmüştük ama bu yöntemin daha başarılı olacağı kanaatindeyim.

Kısaca özelliklerinden söz etmek gerekirse tank 22mm çapında ve 3.5ml likit kapasitesine sahip.

 • Velocity Deck (Griffin ile aynı genişliğe sahip 16mm)
 • 2mm genişliğinde tel delikleri
 • Üst kısımdan doldurma
 • Paslanmaz çelik üretim
 • Alt kısımda 4 adet hava kanalı boşluğu (Griffin ve OBS Crius tanklarında 2 adet boşluk bulunmakta)
 • Üst kısımda ayarlanabilir hava kanalı
 • Likit kontrol özelliği

Vaporesso Gemini RTA yaklaşık 94 TL gibi bir fiyata denk geliyor günümüz kuru ile ve satın almak istiyorsanız buraya tıklayın.

Griffin Top Airflow Set
griffin-top-airflow
Geekvape markası Gemini RTA duyurulduktan sonra elini çabuk tutmuş ve Griffin RTA için tankın üst kısmından coillere ulaşan bir hava kanalı sistemi için ek parça çıkarmış. Son zamanların en iyi tanklarından biri olarak görülen Griffin’in tahtını bu kadar çabuk kaptırmaya hiç niyeti yok. Henüz hakkında çok fazla bir bilgiye sahip olmadığım için ne kadar yararlı olduğu hakkında bir bilgi veremeyeceğim ama en yakın zamanda temin edip şahsen deneyeceğim ve burada kendi tecrübelerimi paylaşacağım. Lütfen sağ taraftan (mobil kullanıcılar için sayfanın en altında) mail adresinizi girip takip etmeyi unutmayın.

Griffin Top Airflow Setini 27TL’e satın almak için buraya tıklayın.

Tsunami RDA

geekvape-tsunami-rda
Bir başka Geekvape haberi daha. Griffin RTA ile çok ses getiren Geekvape şimdi de RDA dünyasında büyük yankı uyandıracak bir RDA satışa sundu. Henüz blogumda RDA konusuna girecek vaktim olmadı ama eğer olsaydı herkese önerebileceğim tek bir RDA geliyor aklıma o da Velocity RDA olurdu. Zaten bir çoğumuzun haşır neşir olduğu Velocity Deck günümüz RTA’leri için artık vazgeçilmez bir özellik haline geldi. Tsunami RDA ise adeta Kennedy v2 RDA ve Velocity‘nin bir araya gelmesi ile oluşmuş. Velocity’nin deckine sahip bu damlatmalı tank Velocity’nin aksine direkt coillerin altında Kennedy RDA tarzı hava kanallarına sahip. Ayrıca single coil desteği sunan Tsunami RDA ile Geekvape’in çok daha geniş bir kitleye hitap edeceğini düşünüyorum. Beraberinde 3 farklı drip tip ile gelen Tsunami şu an için siyah veya gri renklerine sahip. Eğer daha önce bir RDA kullanmadıysanız kesinlikle tavsiye ederim. Geniş tel delikleri ve çalışma alanı ile sarım yaparken zevk alacağınıza eminim.

Geekvape Tsunami RDA Fasttech mağazasında ‘MAP’ indirim kuponu ile yaklaşık 69TL.

Cubis RBA ve yeni coiller
Daha önce yeni başlayanlar için önerdiğim Cubis tank için de RBA, yani kendi sarımımızı yapabileceğimiz kısım satışa sunuldu. Hatta Joyetech nasıl sarılması gerektiği hakkında bir tutorial hazırlamış. Eğer sizde kendiniz sarmak istiyorsanız kesinlikle izlemenizde fayda var, çünkü alışılmışa göre biraz farklı bir yapıya sahip.

Cubis RBA ünitesini yaklaşık 11 TL gibi bir fiyata buradan satın alabilirsiniz.

[youtube id=”AXzLCHOEU74″ width=”600″ height=”340″ position=”left”]

Bunun dışında Joyetech Cubis için coil yelpazesini de biraz genişletti. Yeni eklenen coiller arasında her ne kadar anlam veremesem de Nikel ve Titanyum tellere sahip coillerde bulunuyor.

Yeni eklenen coiller:
Ti 0.4Ω (Sıcaklık kontrolü için)
Ni 0.2Ω (Sıcaklık kontrolü için)
SS316 0.6Ω (15-30 Watt)

Cubis hakkında daha çok bilgiye sahip olmak için eski yazdığım yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Joyetech Evic VTC Mini ve Cuboid güncellemesi
cubis301update
Artık daha fazla güncelleme gelmez derken, Joyetech çok güzel bir sürpriz yaptı ve geçtiğimiz günlerde yeni güncelleme yayınladı. Yeni gelen güncelleme ile artık sıcaklık kontrolündeyken eksi tuşuna basarak watt değerini düşebiliyoruz. Eminim bu konu bir çok kişiyi rahatsız ediyordu. Yalnız watt değerini düşürebilmek için bir kereliğine değeri artı tuşu ile arttırmak gerekiyor.

Henüz deneme fırsatım olmadı ama yeni bir ayar (Start Mode) eklenmiş. Artık cihazımız 10 farklı rezistansa kadar profiller kaydedebiliyormuş ve bu demek oluyorki artık tank değiştirdiğinizde watt değerini otomatik olarak tankımıza göre ayarlanabilecek. Şahsen denemek için sabırsızlanıyorum. Eğer deneyenler olduysa düşüncelerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

Evic VTC Mini 3.01 Güncellemesi
Cuboid 3.11 Güncellemesi

Smoktech R-Steam Mini
Smoktech firması Joyetech’in Evic VTC Mini ile başarısını biraz kıskanmış olsa gerek, çünkü hemen hemen neredeyse Evic VTC Mini kopyasını geçtiğimiz günlerde duyurdu. Neden bunu yaptıklarını çok iyi anlayabiliyorum. Tanıdığım bir çok insan birden fazla Evic VTC Mini’ye sahip. Ama SMOK fanlarının bu yeni cihazı seveceğini düşüyorum.
smoktech-r-stream

80 watta kadar çıkabilen cihaz Smok R80 benzeri bir ekrana sahip ve 120 gram. En önemlisi günümüz cihazlarının vazgeçilmez özelliği olan Upgrade özelliğine sahip. Her ne kadar SMOK firması bu zamana kadar bir Joyetech kadar güncelleme konusunda güvenilir olmasa da bu özelliğin olmaması çok büyük bir hata olurdu. Dört farklı renk (Siyah, Beyaz, Metalik, Kırmızı) ile satışa sunulan R-Steam Mini beraberinde yeni bir TFV4 (bu sefer Nano) tank ile tanıtıldı. Smoktech bu duruma artık bir dur demeli diye düşünüyorum, şahsen kaç farklı TFV4 var (Nano, Micro, Mini??) emin değilim, her gün yeni bir tanesini görmeye başladık. Bence bu durum bir çok kullanıcının ve özellikle yeni başlayanların kafasını çok karıştırabiliyor. İpin ucunu birbirinden farklı onlarca coil ile zaten kaçıran SMOK bu konu hakkında çok yakında bir değişiklik yapmalı.

Fiyat açısından Evic VTC Mini ile arasında pek bir fark bulunmuyor. Eğer satın almak istiyorsanız veya daha ayrıntılı bilgilerine ulaşmak istiyorsanız buraya bakabilirsiniz.

Smoktech R-Steam 80W burada yaklaşık 110TL ve Nano TFV4 tankı ile birlikte sadece 147 TL.

 

Wotofo Steam Engine Sub-Ohm Tank
wotofo-steam-engine1Steam Engine Wotofo markasının ilk Sub Ohm tankı olma özelliğine ve bir çok tankın neredeyse iki katına varan bir likit kapasitesine (6ml) sahip. Steam Engine sadece sade tasarımı ile değil ayrıca paslanmaz çelik üretimi ile ön plana çıkıyor. Diğer tankların bir çoğuna göre likit kontrol özelliğine sahip olan Steam Engine ayrıca buhar sıcaklığını azaltmak için Smok TFV4 tarzı iki katmanlı bir ağızlığı kutu içeriğinde barındırıyor. Şu ana kadar aldığım feedbacklerden yola çıkacak olursak yeni bir Uwell Crown rakibi olabilecek bir tank ile karşı karşıyayız. Yakın zamanda RBA ünitesin de çıkacağına inandığım bu tank hem buhar hem de tad açısından çok başarılı.  Şu an için sadece metalik rengine sahip ama yakın zamanda siyah rengi de satışa sunulacak. Wotofo kendisini ürettiği bir çok RDA ile kanıtlamış bir marka olarak Sub Ohm tank piyasasında Steam Engine ile büyük bir başarıya ulaşacağına inanıyorum.

Özellikleri:

 • 22mm çap
 • 6ml tank kapasitesi
 • Bağımsız likit kontrol özelliği
 • Üst kısımdan kolay  dolum
 • 19mm x 3mm boyutlarında çok geniş ayarlanabilir hava kanalları
 • İki katmanlı ağızlık
 • Üç farklı coil seçeneği
  • 0.25 Ω Parallel Coil – 40 – 60W
  • 0.7 Ω Clapton Coil – 30 – 50W
  • 0.25 Ω Flat Coil – 40 – 70W
  • Japanese Organic Cotton
 • Altın kaplama 510 bağlantısı
 • Paslanmaz çelik üretim

Wotofo Steam Engine tank yaklaşık 69TL gibi bir fiyata burada satılıyor.

Mooch ve önerdiği piller
İlk yazımda okuyanlar hatırlayacaktır pil konusunda takip ettiğim kişi olan Mooch dün önerdiği piller hakkında bir tabela paylaştı. Uzun zamandır pil konusuna girmek istediğimi belirtiyorum yalnız bir türlü vakit bulamamış ve yazamamıştım. Eğer pil konusunda şüpheleriniz veya hangi pili kullanmak istediğiniz konusunda emin değilseniz aşağıdaki tabelaya bir göz atmanızda fayda var. 18650 piller için tabeladan da anlaşılacağı üzere LG, Samsung ve Sony markaları dışında piller kullanılmasını sakıncalı görüyorum, çünkü Efest gibi pil üretmeyen  ve sadece pillerin kaplarını değiştirip satan markaların gerçekten hangi pilleri kullandığını test etmeden bilemiyoruz. 18650 pillerin olduğu kısımda sub ohm içenler Panasonic / Sanyo 10A pilinden kesinlikle uzak durmaları gerekiyor.
mooch-battery-list

Ben şahsen Samsung 25R veya LG HG2 pillerini kullanıyor ve tavsiye ediyorum. İkiside birbirinden başarılı ve uzun ömürlü piller. Bu iki pil ile eğer 20 ampere kadar anlık akıma ihtiyaç duyuyorsanız kesinlikle sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.